Umorzona subwencja z PFR bez podatku
16 lipca 2021 r. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał długo oczekiwane przez podatników rozporządzenie dotyczące zaniechania poboru podatku od umorzonych subwencji w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju.
Rozporządzenie dotyczy subwencji otrzymanych przez przedsiębiorców z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) na walkę ze skutkami epidemii COVID-19 w Polsce i wprowadza zaniechanie poboru podatku od wartości umorzonych zobowiązań z tytułu subwencji finansowej otrzymanej w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 1.0 (Tarcza 1.0) oraz Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0 (Tarcza 2.0).
Dla celów podatku dochodowego subwencja finansowa z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) jest traktowana jak pożyczka, która ze swej istoty nie ma charakteru definitywnego i jest świadczeniem podlegającym zwrotowi pożyczkodawcy. Dlatego też wypłata przedmiotowych środków pozostaje dla stron umowy neutralna podatkowo. Pożyczka taka (na moment otrzymania, tj. uzyskania finansowania) nie stanowi przychodu dla pożyczkobiorcy opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy PIT), jak również podatkiem dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy CIT). Odpowiednio, wydatki na jej spłatę nie podlegają zaliczeniu przez przedsiębiorcę do kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT i art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy CIT).
Jednak w obecnym stanie prawnym wartość umorzonych zobowiązań (w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek, z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy), zarówno w ustawie PIT (art. 14 ust. 2 pkt 6), jak i w ustawie CIT (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) stanowi dla przedsiębiorcy przysporzenie, z którym to zdarzeniem zasady prawa podatkowego wiążą powstanie zobowiązania podatkowego z tytułu uzyskanego przychodu wpływającego na dochód do opodatkowania. Odnosi się to również do przychodów opodatkowanych na zasadach określonych w ustawie o ryczałcie.
Zdaniem resortu finansów, obowiązek zapłaty podatku od umorzonych zobowiązań z tytułu subwencji finansowej otrzymanej z PFR, w kontekście kryzysu wywołanego pandemią uniemożliwiającego podatnikom prowadzenie działalności w dotychczasowym kształcie, stanowi dodatkowe obciążenie ekonomiczne. Zatem zasadne jest, z uwagi na sytuację gospodarczą, zaniechanie poboru podatku od środków mających charakter zwrotny, otrzymanych przez przedsiębiorców w ramach wsparcia przez rząd, w przypadku ich umorzenia.
Zgodnie z rozporządzeniem adresatami zaniechania będą przedsiębiorcy, beneficjenci wsparcia w ramach Tarczy 1.0 oraz Tarczy 2.0, dla których wartość umorzonych zobowiązań z tytułu subwencji stanowi przychód w rozumieniu przywołanych wyżej przepisów ustaw o podatkach dochodowych.
Rozporządzenie przewiduje, iż zaniechanie poboru podatku będzie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych przez beneficjentów wsparcia począwszy od dnia 1 czerwca 2021 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.
Rozporządzenie weszło w życie 20 lipca 2021 r.